شنبه, 26 اسفند 1396
شناسه خبر:600
رئیس جمهوری گفت:

برای حل مشکلات باید مجلس و دولت کنار و همراه هم باشند

  • انداز قلم
سراسری

رئیس جمهوری گفت: دریاچه ارومیه طی دو سال اخیر به نقطه تثبیت رسیده است ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند طی راه هستیم.

 حجت الاسلام حسن روحانی دوشنبه شب در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی با اشاره به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه و برنامه های احیا افزود: موضوع دریاچه ارومیه در دولت به عنوان موضوع مهم مد نظر قرار گرفت که هم اکنون نیز در برنامه‌های دولت این موضوع مورد تاکید قرار دارد.

وی ادامه داد: کار تحقیقاتی خوبی برای احیای دریاچه ارومیه انجام گرفته و اگر دولت دست به کار نمی‌شد و دریاچه ارومیه به عنوان پروژه ویژه در دستور کار دولت قرار نمی‌گرفت خطرات زیادی این منطقه را تهدید می‌کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: دریاچه ارومیه موضوعی ملی بوده و مختص یک یا چند استان نیست. وضعیت خیلی از تالاب‌های کشور و رودخانه‌ها نیز مانند دریاچه ارومیه است. اگر دریاچه ارومیه خشک می‌شد تاوان آن را سایر استان‌های کشور نیز پس می‌دادند.

حجت الاسلام روحانی افزود: برای موضوع آب و محیط زیست مشکلات زیادی در کشور داریم که ریزگردها، آلودگی آب، آلودگی هوا و خاک از آن جمله هستند و باید برای همه آنها برنامه‌ریزی کنیم. در این خصوص برنامه‌ریزی‌هایی نیز انجام گرفته و اگر گفته شود این دولت دولت محیط زیست است به بیراهه نرفته‌ایم.

بهره وری در بخش آب باید افزایش یابد

رئیس جمهور یکی از مسائل مهم کشور در زمینه محیط زیست را آب عنوان کرد و گفت: راه حل‌های مختلفی از جمله کاهش مصرف آب مطرح است چرا که باید بهره‌وری را در این بخش بالا ببریم.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: در بحث دریاچه ارومیه نیز باید میزان مصرف آب در بخش کشاورزی را علمی‌تر کنیم تا در حین توسعه کشاورزی استان، دریاچه ارومیه را نیز احیا کنیم.

رئیس جمهوری کشورمان اظهار داشت: با توجه بیشتر به آبیاری نوین و صرفه‌جویی در مصرف آب بسیاری از مشکلات کشور در این بخش رفع می‌شود که برای این منظور نیازمند سرمایه‌‌گذاری هستیم.

حجت الاسلام روحانی بحث کاهش کشت محصولات کشاورزی را مطرح کرد و گفت: این موضوع از سوی برخی افراد مطرح بود که مورد پذیرش دولت قرار نگرفت ولی در این راستا آبیاری نوین را جایگزین آبیاری سنتی کرده‌ایم.

رئیس جمهور اعلام کرد: ذخایر آبی نیز افت شدیدی دارد که این موضوع مشکلاتی را در کشور پدید می‌آورد که باید راه‌حل‌های اصولی در این زمینه پیشنهاد و مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز است مشاور خارجی نیز در این خصوص باید استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع توسعه استان اشاره کرد و افزود: وحدت بین مسئولان اجرایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان اداری، برای پیشرفت استان مهم است.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: همه نکاتی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده ولی‌فقیه و استاندار آذربایجان غربی مطرح کردند نیازهای آذربایجان غربی هستند و این را انکار نمی‌کنیم چرا که هر استانی مشکلات و مطالبات خاصی دارند.

برای حل مشکلات باید مجلس و دولت کنار و همراه هم باشند

رئیس جمهوری کشورمان گفت: برای رفع مشکلات باید شاهد هماهنگی هر چه بیشتر قوا به ویژه دولت و مجلس باشیم برای اینکه در کشور رشد و توسعه را شاهد باشیم بدون قوه قضائیه میسر نخواهد بود.

وی اظهار داشت: اگر بخواهیم کاری انجام دهیم بدون هماهنگی مجلس شورای اسلامی نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم باید مجلس و دولت کنار و همراه هم باشند در دولت یازدهم تلاش داشتیم هماهنگی با مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه داشته باشیم و تقریبا نیز به توفیق رسیده‌ایم.

در زمینه فروش نفت امیدواریم به سهم خود قبل از تحریم‌ها دست یابیم

رئیس جمهور با بیان اینکه امیدوارم در مجلس دهم نیز این همگرایی و همدلی برای رفع مشکلات مردم و پیشرفت کشور وجود داشته باشد، گفت: امکانات دولت در حد محدودی است که عمدتا شامل منابع نفتی و مالیات هستند که نمی‌توانیم به مردم در خصوص مالیات فشار بیاوریم. در زمینه فروش نفت نیز با مشکل تحریم‌ها مواجه بودیم که تا کنون عملا میسر نبود، هم اکنون در فروش نفت آزادی عمل بیشتری داریم که امیدواریم به سهم خود قبل از تحریم‌ها دست یافته و صادرات خوبی در این زمینه شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه در این خصوص طی حدود سه سال گذشته کار بزرگی در دولت انجام شده است، اضافه کرد:  هر چند مشکلاتی نیز در این خصوص وجود داشت ولی از اول پاییز از مردم درخواست کاهش میزان مصرف گاز را داشتیم و افت فشار و قطعی گاز را شاهد بودیم که این وضعیت هم اکنون بهبود یافته است.

رئیس جمهوری کشورمان بابیان اینکه سال گذشته مشکلی در مصرف گاز نداشتیم گفت: سال گذشته حتی نیروگاه‌ها هم به واسطه مصرف گاز فعالیت داشتند و این به معنای حرکت خوب و مهم در زمینه انرژِی کشور است.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به فعالیت دولت در بخش کشاورزی ادامه داد: سال گذشته در بخش کشاورزی سال سختی را گذراندیم و آنچه باعث شد رشد ما در این زمینه منفی نباشد تلاش مضاعف در این حوزه بود.

وی با بیان اینکه چند موضوع مهم را باید همیشه مد نظر قرار دهیم، اظهار داشت: این موضوعات شامل تورم، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و اشتغال است که شاخص‌های اصلی دولت در زمینه اقتصادی است که تلاش شده این شاخص‌ها مثبت باشد.

رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه توان دولت یک توان محدود است خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در بودجه امسال که ۲۹۴ هزار میلیارد تومان در مجلس عنوان شده است مانور اجرایی بدهیم عملا کاری از پیش نخواهیم برد.

برای تحول باید سرمایه را جذب کنیم

وی افزود: در این خصوص ۵۰ هزار میلیارد تومان برای مانور دولت برای امورات اجرایی اختصاص یافته است که در این میان برای تحول باید سرمایه را جذب کنیم تا شاهد تحول بزرگ در کشور باشیم که در این خصوص باید روابط خود را با همسایگان بهبود بخشیده و وحدت داخلی را ایجاد و امنیت را در کشور بیش از پیش افزایش دهیم.

رئیس جمهوری کشورمان جذب سرمایه داخلی و خارجی را برای تحول اقتصاد کشور مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: اگر رشد و تحول را در کشور خواهان هستیم باید شاهد جذب سرمایه‌ها در کشور باشیم.

وی گفت: طی ۱۰ ساله اول چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور رشد هشت درصدی اقتصادی را باید شاهد می‌بودیم که این میزان در این مدت ۲.۷ درصد بود که باید این فاصله را در ۱۰ سال دوم برنامه توسعه جبران کنیم.

طرح‌های مشترک بین ایران و همسایگان را اجرایی کنیم

وی اضافه کرد: در سیاست برنامه ششم باید رشد اقتصادی را به هشت درصد برسانیم که سال گذشته با وجود تلاش‌های مضاعف این میزان یک درصد بود که امسال برای افزایش رشد اقتصادی امیدوار هستیم و در این خصوص راهی جز جذب سرمایه‌ها و منابع غیردولتی داخلی و خارجی نداریم و در این راستا باید طرح‌های مشترک بین ایران و همسایگان را اجرایی کنیم تا تحول بزرگی در کشور ایجاد شود.

رئیس جمهوری کشورمان یکی از راه‌حل‌های مشکلات اقتصادی کشور را احیای بانک‌های کشور عنوان کرد و گفت: تا بانک‌ها قدرتمند نشده و احیا نشوند نمی‌توانند در زمینه اقتصادی موثر واقع شوند.

حجت الاسلام روحانی اظهار داشت: بانک‌ها می‌توانند در اقتصاد تحول ایجاد کنند که در این راستا طرح‌هایی به مجلس بردیم که تصویب نشد این در حالی بود که بانک‌ها جلوی رکود را می‌گرفتند.

۴۰۰هزار میلیارد تومان برای اتمام طرح های نیمه تمام کشور نیاز داریم

وی ادامه داد: باید بانک‌ها را تقویت کرده و در این خصوص نیازمند این هستیم که مجلس همکاری لازم را داشته باشد و امیدواریم با مجلس دهم بانک‌های کشور را تقویت کنیم  و در این خصوص شاهد بی‌نظمی‌هایی هستیم که باید بانک مرکزی بر آنها نظارت کند.

رئیس جمهوری کشورمان در ادامه سخنان خود به پروژه‌های نیمه تمام کشور نیز اشاره کرد و گفت: طرح‌های نیمه تمام نیز مشکل اقتصادی دیگری است که در استان‌ها داریم که ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برای اتمام آنها مورد نیاز است و باید این طرح‌ها را به بخش غیردولتی واگذار کنیم تا در این خصوص نیز به توفیق برسیم.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید دارند و کل سیاست اقتصاد مقاومتی در قالب ۲۴ سیاست تدوین شده است که باید به آنها توجه کنیم و بر این سیاسیت معتقد هستیم.

"ستاد اقتصاد مقاومتی" تشکیل می شود

وی اضافه کرد:  وحدت فکری در این زمینه وجود دارد که باید سیاست ابلاغی در این زمینه اجرایی شود و در این خصوص ستادی با عنوان "ستاد اقتصاد مقاومتی" تشکیل خواهد شد که  تشکیل این ستاد دستور مقام معظم رهبری است که این امر می‌تواند در اجرای اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار باشد.

رئیس جمهوری کشورمان گفت: در این راستا در چند استان به صورت آزمایشی طرحی برگزار می‌شود و طی آن هر مورد موفقی در اجرا، به سایر استان‌ها نیز تسری می‌دهیم که امید است بتوانیم در این زمینه به توفیق رسیده و بتوانیم اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌نگر را ایجاد کنیم.

حجت الاسلام روحانی اعلام کرد: در سفر استانی به آذربایجان غربی، در حد توان دولت ۴۹ طرح و پروژه با رقم ۹۴۹ میلیارد تومان مورد تصویب قرار گرفته است و امیدواریم بتوانیم سال ۹۵ و ۹۶ آن را اجرایی و عملیاتی کنیم.

وی اظهار داشت: علاوه بر این، مقرر شده وزارت نفت برای گازرسانی روستاهای آذربایجان غربی نیز تا آخر ۹۶ معادل کار دولت خدمات ارائه دهد و این میزان در استان به دو برابر وضعیت فعلی یعنی نزدیک ۷۰ درصد برسد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها